Jako szalowanie określa się inaczej deskowanie. Potocznie na szereg czynności z tym związanych mówi się często deskówka bądź szalówka. Czym jednak to jest i na czym polega? Podstawowe informacje na ten temat znajdziesz w poniższych fragmentach naszego artykułu.
Szalowanie, czy jak kto woli deskowanie, to typ specjalnej formy, która ma na celu kształtowanie w określony sposób mieszanki betonowej. Jest to oczywiście konstrukcja tymczasowa. Wykonywana jest ona przeważnie z rozmaitych rodzajów drewna lub płyt, na przykład z wiórów drewnianych, metalu, blachy czy nawet sklejki wodoodpornej. Tym samym wiadome jest, jaką formę utworzyć i jak powinna się ona prezentować. Wylewane w deskowanie mieszanki formują się perfekcyjnie, tak jak zostało to uwzględnione w projekcie budowlanym. Poza tym, że szalowanie robione jest przy wykonywaniu konstrukcji betonowych to także niemal zawsze pojawia się przy obiektach żelbetonowych. Jest ono również bardzo popularne przy produkcji prefabrykatów. Chociaż ostatnimi czasy modne staje się korzystanie przy prefabrykatach z bardziej trwałych elementów takich jak formy aluminiowe bądź stalowe.
W zależności od zapotrzebowania czy też charakteru wykonywanych robót wyróżnia się kilka podstawowych odmian szalowania. I tak należy wyróżnić między innymi deskowanie indywidualne, a więc takie, które stanowią konstrukcję wyłącznie jednorazową. Nie jest to budowla stała, aczkolwiek poszczególne jej elementy są możliwe do wykorzystania ponownie. Najczęściej taki model szalunku stosuje się jednakże podczas prac nad niedużymi obiektami bądź konstrukcjami takimi, które są nietypowe pod względem powiedzmy kształtów. Kolejny rodzaj deskówki to deskowanie inwentaryzowane. Składa się ono z rozmaitych części, które są używane do wielokrotnie, a zatem są znacznie bardziej wytrzymałe i dużo trwalsze. Oczywiście, aby można było mówić o konstrukcji stałej, trzeba odpowiednio wykorzystywać poszczególne elementy wchodzące w skład tego szalunku.
Nieco inny podział szalunków można natomiast wydzielić, patrząc z kolei na budowę charakteryzowanej tu konstrukcji. Na tej podstawie można mówić o szalowaniu przesuwnym, które jak wskazuje na to już sama nazwa, jest możliwe do przesunięcia z jednego miejsca na drugie, wręcz w pozycji niezmienionej. Nie jest w tym celu wymagane dokonywanie jakichkolwiek prac dodatkowych czy też demontażu. Dodatkowo wyróżnia się także deskowanie przestawne, a więc takie, które jest rozbijane zaraz po tym, jak dojdzie do stwardnienia i utwardzenia się mieszani betonowej. Wówczas konstrukcja jest montowana ponownie ale w kolejnym, innym już miejscu. Na koniec również parę słów na temat szalunku ślizgowego, a więc takiego, który jest przesuwany bez dokonywania przekształceń, zazwyczaj przesuwane w górę, w płaszczyźnie lica obiektu.
W przypadku szalowania dachów czy też ścian można mówić o deskowaniu pełnym oraz niepełnym. Ten drugi typ cechuje się występowaniem specyficznych przerw, odstępów między kolejnymi deskami. Tworzy się tak zwana ściana szkieletowa. Przy konstrukcjach betonowych albo żelbetonowych szalunek polega na przygotowaniu odpowiedniej formy, w jakiej wykonany ma być dany element konstrukcji, przeważnie odbywa się to na miejscu, w którym ma być wbudowany. Konkretne części mogą być bez problemów ze sobą łączone, a wszystko dzięki temu, że stosowane są przy realizacji tej deskówki gotowe już płyty ze sklejki wodoodpornej, które są montowane na sztywnych ramach z metalu. Całość stworzonego obiektu jest na tyle uniwersalna, że nie ma kłopotu z zespoleniem jego określonych części składowych zgodnie z indywidualnymi preferencjami czy zapotrzebowaniem.