Kilka faktów na temat ochrony odgromowej. Co powinieneś wiedzieć?

Kilka faktów na temat ochrony odgromowej. Co powinieneś wiedzieć?

Pod pojęciem ochrony odgromowej rozumie się wszelkiego rodzaju środki techniczne, które są stosowane po to, aby zabezpieczyć rozmaite obiekty przed negatywnymi skutkami ewentualnych wyładowań atmosferycznych. Chronione przed tego rodzaju sytuacjami powinny być wszelkiego typu budynki, w tym zwłaszcza miejsca mieszkalne.

Środki odgromowe są to na chwilę obecną przeróżne odstępy izolacyjne, elementy zabezpieczające takie jak ochronniki przepięciowe czy też czynności z zakresu ekranowania. Na tej podstawie wyróżnić należy między innymi ochronę odgromową zewnętrzną oraz wewnętrzną. Jeszcze inny podział zakłada trzy inne podgrupy typu ochrona odgromowa podstawowa, obostrzona i w wykonaniu specjalnym. Istnienie tego rodzaju środków ochronnych ma natomiast ścisły związek z obowiązującymi w danym momencie przepisami prawnymi. Na mocy rozporządzenia wydanego przez Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, Dz. U. Nr 75 poz. 690, wraz ze zmianami naniesionymi w dniach 7 kwietnia 2004 roku, Dz. U. Nr 109 poz. 1156 i 12 marca 2009, Dz. U. Nr 56 poz. 461, każdy budynek musi być wyposażony w specjalne przewody ochronne. Dokładniej niniejszy przepis brzmi następująco: „Budynek należy wyposażyć w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych. Obowiązek się odnosi się do budynków wyszczególnionych w Polskiej Normie dotyczącej ochrony odgromowej obiektów budowlanych”. Od czasu przyłączenia się Polski do Unii Europejskiej, istnieje opcja skorzystania z norm jakie są charakterystyczne dla dowolnego kraju członkowskiego.

Kiedy decydujemy się na wznoszenie dowolnego budynku, niezależnie od jego wielkości czy też charakteru oraz bez względu na to, do czego obiekt ma zostać ostatecznie przeznaczony, zawsze najistotniejsze i pierwsze zarazem powinno być skrupulatne określenie, jakie ryzyko jest możliwe jeżeli chodzi o wyładowania atmosferyczne. Przeanalizować szczegółowo warto ryzyko związane z piorunowym wyładowaniem doziemnym. Dzięki temu możliwe będzie więc dostosowanie właściwego poziomu montowanej ochrony. Jak zatem widać, zatroszczenie się o kwestię należytej ochrony odgromowej to nie tylko zbędny wymóg formalny, ale przede wszystkim realna osłona na wypadek niespodziewanych, nieszczęśliwych zdarzeń, jakich przewidzieć nie jesteśmy w stanie.